Робота в групах


1) Робота в групах.

 Учні об'єднуються в дві групи, кожна група опрацьовує теоретичний матеріал і презентує  результати роботи однокласникам.  

 За значенням і граматичними ознаками числівники поділяються на кількісні (скільки?) і порядкові (котрий?)

 За значенням власне  кількісні числівники поділяються на такі групи:

 1) власне кількісні; 2) неозначено-кількісні; 3) збірні; 4) кількісно-дробові. Кожний розряд числівників має певні граматичні особливості.

    Збірні числівники означають кількість предметів як їх сукупність: двоє дівчат, десятеро учнів. До збірних числівників в українській мові належать: двоє (двійко), троє (трійко), четверо…, дванадцятеро…, двадцятеро  і тридцятеро. Сюди належать і слова, що означають парність: обидва, обидві, обоє.

     Збірні числівники мають обмежену сполучуваність з іншими словами. Зокрема, вони вживаються з: а) множинними іменниками: двоє дверей, троє саней; б) іменниками чоловічого і спільного роду, що означають особу: п'ятеро друзів; в) іменником діти: двоє дітей; г) особовими займенниками: нас троє; їх п'ятеро. Збірні числівники найчастіше вживаються у розмовному та художньому стилях і не властиві науковому й офіційно-діловому стилям.                                          

      Кількісно-дробові або дробові числівники означають не цілі, а дробові величини в поєднанні з цілими числами або без них. Оформлюються дробові числівники сполученням кількісних та субстантивованих порядкових числівників, наприклад: три четвертих (3/4), п'ять і шість десятих (5/6).

      Дробові числівники найчастіше вживаються в точних науках (математиці, фізиці, хімії тощо), властиві науковому, частково офіційно-діловому стилям. Наприклад: Уздовж дороги, як штучна загорожа, тягнуться кактуси до двох цілих і п'яти десятих метра заввишки.

      Не змінюються за відмінками збірні числівники зі зменшено-пестливим суфіксом- к типу двійко, трійко, дев'ятерко.

     Двоє, троє відмінюються як кількісні. Обидва, обидві, обоє відмінюються      по-своєму: обох, обом, обома, на обох.

     У дробових числівників півтора, півтори, півтораста самі за відмінками                не змінюються, а змінюються ті іменники, з якими вони вживаються:

 

Н.в      півтора літра

Р.в.      півтора літра

Д.в.     півтора літрам

З.в       півтора літра

Ор.в.   півтора літрами

М.в.    (на) півтора літрах

 

 У дробових числівників чисельники відмінюються як кількісні, а знаменники –  як порядкові: чотирьом п’ятим, дев’яти десятим. Дробові величини можемо позначити словами половина (1/2), третина (1/3), чверть(1/4).


Last modified: Thursday, 8 September 2022, 5:27 PM